Turvalised ostud internetis

Ostlemine on tänapäeval muutunud ülimalt lihtsaks, saad seda teha kodus diivanil lesides või bussis sõites. Internetist ostes on aga oluline, et need toimuksid turvaliselt. Vastutustundetu oleks väita, et alati saab 100% kindel olla, et oma andmeid kuhugi sisestades need pahatahtlike isikute valdusesse ei satuks, kuid selle ohu minimeerimiseks saame ise paljutki ära teha.

1. Hinda riske ja püüa neid ennetada

Internetti sukeldumisel tasuks kindlustada oma tagalat – kaitse oma arvutit ja nutiseadmeid vajaliku tarkvaraga (viirusetõrjed jms), et pahalased ei pääseks andmeid endale napsama või vähemalt oleks see neile võimalikult keeruliseks tehtud ja et neid oleks võimalik teolt tabada.

2. Veendu teenusepakkuja legaalsuses

Enne millegagi liitumist ja oma andmete jagamist püüa teenusepakkuja/kaupmehe kohta välja uurida võimalikult palju taustinfot. Küsi sõpradelt-tuttavatelt, kas neil on olnud kokkupuudet ja mis on nende kogemused. Tähelepanuta ei tohiks jätta ka tarnetingimuste ja kauba tagastamisvõimaluste info kättesaadavust, kui need lehel puuduvad, tasuks kaaluda ostust loobumist.

3. Kasuta usaldusväärset maksevahendajat

Nt PayPal, kus saad luua konto, mis töötab põhimõtteliselt samamoodi nagu tavaline pangakonto, kuhu saad saata raha, teha makseid ning ka raha vastu võtta. Kontoga tuleb siduda oma reaalne pangakaart (krediitkaart või krediitkaardi omadustega deebetkaart), mis peab olema Visa või MasterCard-i poolt aktsepteeritud.

Loe täpsemalt PayPal.com.

4. Ära luba andmete automaatsalvestust, kui teed oste läbi võõra seadme

Avalikus internetipunktis või kellegi teise arvutis oste sooritades veendu, et Sinu andmed ei salvestuks seadmesse, nii väldid olukordi, kus keegi täiesti võõras võib Sinu andmeid ja raha kuritarvitada.

5. Eelista teenusepakkujaid, kellel on Sinu kodupanga makselink

Läbi kodupanga makselingi tasudes tuvastatakse Sinu isik ning pead kinnitama makse sooritamise, sedasi saad ise veenduda summa õigsuses ning olla kindel, et oled ise selle makse sooritanud.

6. Kasuta pangakaarti, mis toetab turvalisi internetioste

Näiteks Krediidipanga deebetkaardiga saab maksta kõikides internetipoodides, mis võimaldavad ostude eest tasumist deebetkaardiga ning mis toetavad MasterCard-i poolt välja töötatud turvalist internetis maksmise süsteemi nimega MasterCard® SecureCode™ ehk 3DSecure. See on heaks võimaluseks, kui teenusepakkuja pole lisanud Sulle sobivat pangalinki.

MasterCard® SecureCode™ ehk 3DSecure tähendab, et pärast kaardi andmete (kaardi number, kehtivusaeg) sisestamist Krediidipanga internetipanka, läbi mille saab tuvastada oma isiku ning eduka autentimise korral suunatakse tagasi kaupmehe lehele ja ostutehing jätkub tavapärasel viisil.

Tutvu ka Krediidipanga pangakaartidega.

Turvalisi oste! 🙂

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s