Kuidas hoiustada turvaliselt?

Rahaasjade korraldamise aabitsatõde ütleb, et igal inimesel peaks olema kõrvale pandud vähemalt kahe kuu sissetulek, mille abil ootamatutes olukordades hakkama saada. Samavõrra hoolikalt tuleb läbi kaaluda, kuidas Sinu kogutud raha kõige paremini hoitud oleks – säilitaks väärtust ja ei libiseks läbi sõrmede.

Raha sukasääres või arvelduskontol?

Pankade statistika näitab, et suur osa Eesti inimeste rahast seisab arvelduskontodel protsentigi lisa teenimata. Eesti Panga andmetel on arvelduskontodel hoitava raha hulk viimastel aastatel pidevalt kasvanud, ulatudes tänavu aprilli alguses 5 miljardi euroni. Puudub täpsem statistika, kui palju  inimesi hoiab oma säästusid sularahana kodus, kuid erinevate uuringute järgi on ka see number jätkuvalt päris suur. Kui oled üks neist, kes hoiab oma kõrvale pandud raha lihtsalt arvelduskontol või kodus sularahana, siis siit leiad mõned näpunäited, mida arvesse võtta.

Ilmselt pole kellegi jaoks üllatuseks, et sularaha kodus hoidmisel on mitmeid miinuseid. Neist suurim risk on väga inimlik – raha kipub lihtsalt näppude vahelt kaduma. Samuti oleks kehv kaotada oma säästud näiteks varguse tõttu. Lisaks ei teeni “sukasääres” seisev sularaha mitte sentigi juurde ja kaotab aja jooksul inflatsiooni tõttu oma väärtust.

Tavalisel arveldusarvel hoitud raha on küll varguste ja õnnetuste eest kaitstud, aga inflatsioon teeb ka siin oma töö. Intressid muutuvad pankades majanduse tsüklitest tulenevalt ja täna oleme madalate intressidega perioodis. Seetõttu ei maksa suurem osa panku tavalisel arveldusarvel seisva raha eest sentigi tootlust.

Säästude hoidmiseks on olemas ka teisi lihtsaid, mugavaid ja turvalisi viise, mis on säästja jaoks kordades tulusamad. Ära lase oma rahal lihtsalt kontol vedeleda, sest arveldusarvel hoitav raha kaotab inflatsiooni tõttu väärtust. Pane oma raha teenima investeerides või hoiustades!

Kas valida hoiustamine või investeerimine?

Aktsiatesse, võlakirjadesse või fondidesse investeerimine võib olla tulus, kuid edu eeldab pidevat tööd: turu tundmist ja investeeringutega tegelemist. Majandustsüklid avaldavad investorite varale eriti tugevat mõju – pead olema valmis ka raha kaotama. Börsikarussellile hüpates tuleb kõiki neid ohte ja riske endale teadvustada.

Hoiuste tootlikkus versus turvalisus

Kui oled teinud otsuse hoiustamise kasuks, siis tasub kindlasti võrrelda erinevaid pakkumisi. Kuigi hoiused on kõigis Eestis registreeritud pankades täpselt ühtviisi tagatud, erinevad intressid erinevates pankades tuntavalt – mai keskpaigas näiteks nullist kuni 2 protsendini.

Hoiustamise võimalusi pakuvad lisaks pankadele ka hoiu-laenuühistud, mis reklaamivad end agressiivselt ja lubavad pankadest kordades suuremaid intresse. Millega tegemist ja kas hoiu-laenuühistutes hoiustamine on ikka turvaline?

Rahaasjades tasub meeles pidada, et intressi suuruse kujundab ennekõike risk. Hoiustades oma raha hoiu-laenu ühistu nime taha peituvates juriidilistes isikutes, võtate tavalise äririski ehk erinevalt pankadest pole mingit tagatist hoiustatud summa säilimisele. Enamasti puudub ka läbipaistvus, kes on sellise ühistu omanikud ja kuhu sinna hoiustatud raha edasi investeeritakse. Majandus on alati tsükliline ja headel aegadel tasub olla pigem konservatiivne. Lisaks on kohustus hoiu-laenuühistu hoiuseintressidelt tulumaksu tasuda. Pangas hoiustatud raha teenib lisa ilma lisanduvate maksudeta.

Turvaline hoiustamine pangas

Pangas on hoiuste tootlus küll madalam, aga võid olla kindel, et Sinu raha on turvaliselt hoitud. Pankade hoiused on riigi poolt tagatud kuni 100 000 euro väärtuses hoiustaja kohta igas pangas.

Hoiu-laenuühistutes olevaid hoiuseid tagatisfond ei taga, seega võid hoiu-laenuühistu pankroti korral oma rahast ilma jääda.

Seega, enne hoiuse avamist tutvu kindlasti erinevate võimalustega ja tee endale plussid ja miinused selgeks. Sõltuvalt rahasummast ja hoiustamise perioodist saad valida näiteks tähtajalise hoiuse, kogumishoiuse või kasutushoiuse vahel. Pankadest pakub hetkel kõige paremat hoiuseintressi Krediidipank – vali tähtajaline hoius ja Sinu raha võib kuni 2% aastas lisa teenida.

Kust saada infot?

Et pakkumistes lihtsamini orienteeruda, saad portaalist www.minuraha.ee. See on Finantsinspektsiooni loodud veebileht, mille eesmärgiks on jagada inimestele objektiivset ja igakülgset teavet erinevate finantsteenuste kohta. Hoiuste-teemalist nõu leiad peatüki „Hoiused“ alt, kus muuhulgas on ära toodud nii üldised soovitused hoiustamiseks kui ka konkreetsed kirjeldused erinevate toodete kohta.

Kokkuvõtteks – oma pere säästude paigutamisel tuleb säilitada külm pea, seada endale eesmärgid ja nendest kinni pidada. Pidage meeles algtõde, et suurema tuluga kaasneb alati ka suurem risk ja valige seetõttu eriti alguses mõni mõõdukas ja turvaline viis raha kasvatamiseks.

Tutvu hoiuste erinevate võimalustega siin, ava hoius internetipangas või külastades meie pangakontorit.

Kui vajad soovitusi Sulle kõige paremini sobiva hoiuse valimisel, siis võta meiega ühendust siin või helista 669 0900.


Hoiuste tagamine

Pangas hoiustamisel on raha tagatud ka panga pankroti või tegevusloa tühistamise korral. Pankades olevad hoiused hüvitatakse koos kogunenud intressiga 100% ulatuses, kuid mitte rohkem kui 100 000 € suuruses summas iga hoiustaja kohta ühes pangas. Seega tagab riik nimetatud summa piires võrdse turvalisuse kõigi Eesti pankade hoiustajatele, olgu tegu rahvusvahelise suurpangaga või kohalikul kapitalil põhineva pangaga. Garantii kehtib nii tavalisel arveldusarvel seisvale kui ka tähtajalisse- või investeerimishoiusesse paigutatud rahasummadele.

Täpsemat infot Tagatisfondi ja hoiuste tagamise kohta on võimalik leida Tagatisfondi kodulehelt www.tf.ee.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s