Uuel aastal uus mina ehk 10 nippi, kuidas 2017. aastal paremini raha hoida

Veel mõni päev ja leegitsev kukeaasta ongi kohal! Aasta lõpus on ikka kombeks tagasi vaadata olnule ja tehtule ning seada uusi eesmärke tulevikuks. Küsisime töökaaslastelt, milliseid nõuandeid nemad järgivad raha hoidmiseks ja kogumiseks uuel aastal, et eesmärgid saaksid täidetud.

 1. Pane kirja kõik oma tegelikud kulutused

Kõik saab alguse heast planeerimisest, selleks pane kirja iga väiksemgi väljaminek, mida Sa teed, et näha, kui palju sa kuhugi raha kulutad. Vahel võib tunduda üllatav kui suure summa võtavad endale näiteks igapäevased maiustused.

 2. Koosta eelarve – planeeri

Mainisime ka eelmises postituses, kuidas eelarvest ei saa üle ega ümber. Eelarve aitab raha organiseerida ning nii on alati silme ees majapidamisega seotud kulud, söögile kuluv ja muud väljaminekud.

Eelarve põhi uueks aastaks tõmba alla siit: EELARVE 2017

 3. Säästa

Alati on lihtsam raha kulutada kui seda juurde saada. Selleks, et rahus igapäevaseid toiminguid teha ja end natuke muretumalt tunda, püüa iga kuu panna teatud osa sissetulekutest kõrvale ning võimalusel tõsta see raha teisele pangakontole – siis ei saa Sa seda hetke ajel ära kulutada.

 4. Sea eesmärke, milleks on sul raha vaja

Remont, puhkus, tervis, kingitused… Eesmärgipärane kogumine distsiplineerib kindlasti rohkem kui pelgalt mõte „nüüd hakkan säästma“. Unistused ei jää vaid unistusteks, kui nende nimel natuke pingutada.

 5. Hoiusta oma raha

Kui tunned, et niisama kõrvalkontole raha kogumisest jääb väheseks, siis lihtne ja turvaline viis raha kasvama panna on hoiustamine. Pankades hoiustades on hoiused riigi poolt garanteeritud ning võid kindel olla, et Su raha jääb Sulle alati alles.

Tutvu ka Krediidipanga hoiustega.

 6. Poes käi nimekirjaga – tahan vs vajan

Poodi minnes tee alati nimekiri asjadest, mida vajad, nii ei kaldu kursilt kõrvale ega osta ebavajalikke asju ja ei tee impulssoste. Alati ei tasu kaasa minna ka allahindluskampaaniatega, osta ka nendel perioodidel vaid seda, mis on tõeliselt vajalik.

Enne ostu mõtle hoolikalt ning küsi endalt, kas sa pelgalt tahad seda asja või sa vajad seda. On erinevaid tehnikaid tegeliku vajaduse väljaselgitamiseks, üsna levinud on 10ni lugemise reegel – kui Sa pärast aeglaselt kümneni lugemist ei suuda öelda mõjuvat põhjust, miks seda osta, siis jäta asi ostmata.

 7. Väljaminemise asemel kutsu sõbrad külla

Sõpradega on mõnus koos aega veeta, kuid selleks ei ole vaja meeletult kulutada. Sagedased väljaskäimised asenda parem sõprade küllakutsumisega, tore traditsioon midagi üheskoos teha – filmiõhtud, koos kokkamised jms. Kõik saavad panustada ning hea seltskond garanteeritud.

 8. Vaata läbi kõik oma asjad ning teeni lisaraha

Ajaga koguneb kodudesse mitmesugust varandust, vaata kodus kriitilise pilguga ringi ning tõenäoliselt jääb Sulle silma ka midagi sellist, mida pole ammu kasutatud, vahel võib juhtuda, et asi pole üldse kasutust leidnud ning on täiesti uus. Sellistele aaretele saad näiteks täikadel uued omanikud leida või pane need müüki veebis.

 9. Hinda üle oma tarbijakäitumine

  • Pisiasjad, nagu tulede kustutamine toast lahkumisel ja veekraani kinnikeeramine nõude pesu ja loputamise vahelisel ajal, tekitavad pikemas perspektiivis märkimisväärse kokkuhoiu rahakotile.
  • Kogu kokku ka taaskasutatav taara ja vii see kogumispunkti, kus saad lisa taskuraha endale või võimaluse annetada see raha heategevusele.
  • Üle tasub vaadata ka teenusepakkujate paketid – on need ajakohased või maksad rohkem kui võiksid?
  • Võimalusel liikle jalgsi või kasuta ühistransporti.
  • Tee lõunasöök ise tööle kaasa. Vahel on tore töökaaslastega lõunatamas käia, kuid igapäevaselt see säästmisele kaasa ei aita.

 10. Proovi asju parandada

Tänases tarbimisühiskonnas on kerge asendada katkiläinu koheselt uuega, kuid enamikel juhtudel ei ole selline käitumine õigustatud. Püüa võimalusel asju parandada ning mõtle hoolikalt läbi, kas oled võimeline seda ise tegema või vajad professionaali abi ja milline variant on kvaliteedis järelandmisi tegemata taskukohasem.

Boonusnipp. Ära anna alla!

Isegi kui alati kõik ei lähe plaanipäraselt, ära heida meelt, vaid hoia siht silme ees ning anna endast parim. Pea meeles, et tegijal juhtub ning vigadest õpitakse! 😉

One thought on “Uuel aastal uus mina ehk 10 nippi, kuidas 2017. aastal paremini raha hoida

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s